Pomoc Selesto - konfiguracja Sklep Facebook
Posiadając własny sklep internetowy warto pomyśleć o dodatkowych kanałach sprzedaży. Najpopularniejszym jest sklep na Facebooku, ponieważ sam Facebook (Meta) jest platformą, która oferuje nie tylko narzędzia marketingowe, ale i obszerną bazę klientów.
Informacja od Meta:
"Od 10 sierpnia 2023 r. nie będzie już można prowadzić sklepu na swoim Facebooku lub Instagramie ani korzystać z funkcji oznaczania produktów w postach na Facebooku. Dowiedz się więcej."
Wchodząc w zakładkę Marketing > Multichannel > Facebook można przygotować link z danymi, który jest potrzebny do integracji po stronie Facebooka. W pierwszym kroku należy włączyć integrację.
W drugim kroku “Przypisanie kodów produktów” trzeba określić kody gtin (ang. Global Trade Item Number - globalny numer jednostki handlowej) i mpn (ang. Manufacturer Part Number - unikatowy numer części producenta). Najczęściej wybierane opcje to "nie przypisuj" (dla gtin) i "IdSelesto" (dla mpn). Ewentualnie numerem gtin artykułu może być numer UPC, EAN, JAN lub ISBN. Jednak obowiązuje zasada, że przypisuje się jedną wartość (dla gtin lub mpn), nie wszystkie.
Dokładne objaśnienie specyfiki kodów znajduje się w dedykowanej instrukcji w Centrum Pomoc Facebook.
W kroku trzecim “Wystawiane produkty” określa się, które produkty mają zostać przesłane do Facebook Sklep. W tym celu trzeba kliknąć “Dodaj produkty”.
Z okienka wyboru zaznacza się te produkty, które mają zostać dodane. Do przeszukania asortymentu można wykorzystać dostępne opcje filtrowania.
Po zaznaczeniu produktów klika się na trzy kropki >> “Dodaj” i zamyka okno wyboru.
Docelowe produkty zostaną przedstawione na liście.
W kroku “Ustawienia kategorii” trzeba wskazać kategorie Facebooka dla wszystkich wybranych produktów. Nie ma tutaj dowolności. Należy dopasować kategorie z dostępnej listy. Po lewej stronie znajdują się kategorie sklepowe dla wybranych produktów.
Po wprowadzeniu wszystkich danych należy kliknąć “Zapisz”. Dopiero wtedy, adres do pliku, który jest dostępny w ostatnim kroku, zawiera informacje.
Dalszą część integracji przeprowadza się po stronie Facebooka.
Ważne! Facebook Sklep można zintegrować, jeśli posiada się konto firmowe na Facebooku. Zobacz w Centrum Pomoc Facebook jak to zrobić.
Dane ze sklepu przesyła się do katalogu w menadżerze sprzedaży. W procesie konfiguracji należy zaznaczyć, że plik zostanie przesłany za pomocą adresu URL.
Wygląd panelu administracyjnego Facebook (obecnie Meta) jak i rozmieszczenie funkcji bardzo często ulega zmianom, dlatego w celu zakończenia konfiguracji zalecamy skorzystanie z instrukcji dostępnych bezpośrednio w Centrum Pomocy Facebook.
Należy pamiętać, aby zawsze dokonywać zapisu wprowadzonych zmian oraz czytać komunikaty i wyskakujące okienka. Nie uzupełnienie pól oznaczonych * blokuje wykonanie następnego kroku. Oraz zawsze po konfiguracji nowych ustawień dobrą praktyką jest sprawdzenie czy działają one poprawnie.