SaaS (ang. Software as a Service) to sposób udostępniania oprogramowania i rozwiązań technologicznych przez Internet, który wraz z rozwojem sieci internetowych stał się jednym z głównych filarów rewolucji cyfrowej. Powszechny dostęp do sieci sprawia, że model SaaS powoli zastępuje starsze, mniej wydajne i trudniejsze w obsłudze oprogramowanie Open Source. Jego zalety dostrzegli również przedsiębiorcy, którym usługa SaaS pozwala na optymalizację pracy i wydatków w firmie.

Dowiedz się, czym jest SaaS, jak działa i w jaki sposób możesz go wykorzystać, aby rozwinąć swój biznes.

Spis treści:

 1. Co to jest SaaS?
 2. Oprogramowanie SaaS a oprogramowanie Open Source. Na czym polegają różnice?
 3. Gdzie i jak działa Saas?
 4. SaaS – zalety dla przedsiębiorców

Co to jest SaaS?

SaaS to skrót od angielskiego wyrażenia Software as a Service, który dosłownie oznacza oprogramowanie jako usługę.

W jaki sposób działa SaaS? To model dystrybucji oprogramowania, działający na zasadzie zdalnego udostępniania aplikacji użytkownikom przez zewnętrznego dostawcę. W takim systemie wszystkie elementy są zarządzane przez właściciela oprogramowania, który odpowiedzialny jest za utrzymanie infrastruktury technologicznej, jej aktualizacje i zapewnienie ciągłości pracy. Oprogramowanie nie musi być więc instalowane na urządzeniu użytkownika – działa w chmurze.

Końcowy użytkownik tylko „wynajmuje” oprogramowanie, a więc korzysta z jednej wersji oferowanej przez twórców. Współczesne platformy działające w modelu SaaS są jednak na tyle elastyczne, że oferują naprawdę szeroki zakres opcji konfiguracyjnych i pozwalają zoptymalizować system do własnych potrzeb.

Wybór odpowiedniego oprogramowania do swojego sklepu internetowego

Oprogramowanie SaaS a oprogramowanie Open Source. Na czym polegają różnice?

Wiele przedsiębiorstw staje przed wyborem – SaaS czy Open Source. Te dwa modele różnią się nie tylko pod względem funkcjonowania, ale także możliwości, jakie oferują. Zatem, jak działa SaaS, a jak oprogramowanie Open Source?

Jak funkcjonuje platforma Open Source?

 • Platforma jest otwarta dla wszystkich – każdy może wprowadzać zmiany w kodzie i kształtować ją tak, jak potrzebuje.
 • Daje duże możliwości, jeśli chodzi o konfigurację i stworzenie dedykowanych funkcji. Wymaga to jednak dużej wiedzy technicznej.
 • Koszt platformy zależy od wielu czynników, np. ceny rozszerzeń czy konieczności zatrudnienia programisty, który dostosuje ją do Twoich potrzeb (może być naprawdę wysoki na początku).
 • Czas przygotowania platformy do uruchomienia sprzedaży jest długi.
 • Obowiązków związanych z konserwacją systemu jest więcej.

W jaki sposób działa SaaS?

 • Użytkownik otrzymuje dostęp do usług SaaS poprzez Internet.
 • Nie trzeba instalować oprogramowania, a aktualizacja aplikacji SaaS odbywa się automatycznie.
 • Stały dostęp do wsparcia technicznego.
 • Możliwość korzystania z nowych technologii bez długiego i kosztownego procesu wdrożeniowego.
 • Aplikacje SaaS zwykle dostępne są w formie subskrypcji, dzięki czemu korzystanie z nich nie wymaga dużych inwestycji.

Wybór tego odpowiedniego będzie zależał od specyfiki branży, szczegółowych wymagań co do przetwarzania danych i potrzeb firmy. Warto poznać obie te opcje, aby zdecydować się na rozwiązanie, które nie tylko pozwoli sprawnie pracować, ale też zoptymalizować koszty wdrożenia systemu.

Wygląd sklepu internetowego i jego obsługa

Gdzie i jak działa Saas?

Zróżnicowanie usług SaaS jest na tyle duże, że dziś pokrywają one niemal każdy obszar funkcjonowania firmy – począwszy od zarządzania kadrą, poprzez budowanie relacji z klientami, aż po sprzedaż internetową. Wśród nich można wymienić m.in. systemy CRM, aplikacje do mailingu czy programy do wystawiania faktur. Zaliczają się do tego również rozbudowane platformy e-commerce dla sklepów internetowych takie jak Selesto.

W takim przypadku użytkownik otrzymuje m.in. gotowe moduły do integracji z bramkami płatniczymi lub kurierami, integracje z serwisami społecznościowymi czy programami analitycznymi, a także gotowe szablony graficzne do sklepu. Jest to więc system kompletny, co zdecydowanie ułatwia kontrolę nad procesami sprzedażowymi.

SaaS – zalety dla przedsiębiorców

Oprogramowanie SaaS powstało z myślą o mniejszych firmach, które nie dysponowały zasobami niezbędnymi do stworzenia własnej infrastruktury, ale dziś chętnie korzystają z niego duże i rozwinięte przedsiębiorstwa.

Czy Ty również możesz zyskać na wdrożeniu w swojej firmie oprogramowania SaaS? Zalety tego rozwiązania to:

 • niskie koszty wdrożenia i utrzymania – korzystasz z wydajnego, bezpiecznego oprogramowania bez dużych wydatków początkowych i nie musisz obawiać się o koszty utrzymania systemu (poza opłatą abonamentową);
 • zawsze aktualna wersja – nie musisz martwić się samodzielnymi update’ami;
 • duża oszczędność czasu – z oprogramowania możesz korzystać od razu po stworzeniu konta użytkownika, a konfiguracja w wielu przypadkach jest minimalna;
 • bezpieczeństwo danych – dzięki funkcjonowaniu systemu na serwerze w chmurze ryzyko utraty danych z powodu awarii sprzętu lub oprogramowania jest niewielkie;
 • intuicyjność systemu – nie tracisz czasu na naukę i szkolenie pracowników z obsługi nowego oprogramowania.
Wygodne zarządzanie sklepem internetowym z komputera i smartfona

Wiesz już, co to jest SaaS i co może dać Twojej firmie. To szybkie, ekonomiczne i bezpieczne rozwiązanie zarówno dla początkujących przedsiębiorców, jak i dużych firm, które oczekują niezawodności działania systemu i szukają sposobów ograniczenia kosztów stałych oraz usprawnienia modelu zarządzania danymi.

Usługi Software as a Service rozwijają się w takim tempie, że już teraz pozwalają w pełni obsłużyć nawet bardzo dużą firmę, która wymaga indywidualnych rozwiązań. Nie dziwi więc, że przez wielu system SaaS uważany jest za przyszłość rynku cyfrowego.

Zobacz, jak funkcjonuje to w Selesto – dajemy Ci aż 14 dni za darmo!

Wiadomość wysłana!

Odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu 24 godzin.

Formularz kontaktowy

Jeżeli chcesz stworzyć najpiękniejszy i najszybszy sklep internetowy na rynku, zrób to z moim zespołem. Nie czekaj. Napisz do mnie.