Biżuteria – nie tylko ta z diamentami – od dawna była uważana za najlepszego przyjaciela kobiety. Trendy jednak się zmieniają. W dzisiejszych czasach pierścionki, sygnety, bransoletki, wisiorki czy ozdoby do włosów są jednymi z chętniej kupowanych w Internecie artykułów także przez mężczyzn. Klientów przyciąga przede wszystkim duża różnorodność produktów i rozpiętość cenowa. Ich upodobania są tak zróżnicowane, że z odpowiednio skomponowaną ofertą łatwo trafić w swoją grupę docelową.

Czy jednak wystarczy to, aby sprzedaż biżuterii online mogła przynosić zadowalające dochody? A jeśli tak, to jak otworzyć własny sklep z biżuterią, by przebić się przez zadomowioną w e-commerce konkurencję? Wystarczy dobry pomysł i odpowiednie narzędzia!

Spis treści:

 1. Czy sklep z biżuterią to dobry pomysł na biznes?
 2. Skąd brać biżuterię do sprzedaży?
 3. Założenie sklepu z biżuterią – formalności
 4. Jak wybrać platformę do sprzedaży biżuterii online?

Czy sklep z biżuterią to dobry pomysł na biznes?

Sprzedawanie biżuterii przez Internet – w porównaniu do sprzedaży np. odzieży – wydaje się dość wdzięcznym i łatwym zajęciem. Rzeczywiście, jest to rynek, w którym ciągle coś się dzieje – różnorodny, bogaty i obejmujący właściwie wszystkie grupy społeczne i wiekowe. W skutecznym rozpoczęciu działalności w tym zakresie może Ci pomóc także:

 • duża popularność rękodzieła;
 • dostępność tanich i dobrej jakości materiałów – niemal każdy z odrobiną polotu może wykonywać estetyczną biżuterię i sprzedawać ją w dobrej cenie;
 • wysokie zapotrzebowanie zarówno na tanie, jak i na drogie produkty;
 • wzrost popularności biżuterii również wśród mężczyzn;
 • widoczne zatarcie granicy pomiędzy biżuterią tanią i drogą – pierścionki czy naszyjniki nie służą już tylko podkreśleniu statusu społecznego, ale są sposobem na wyrażanie osobowości, a nawet przekonań;
 • postrzeganie biżuterii jako dobrego pomysłu na prezent na wiele różnych okazji.
Sprzedawanie biżuterii przez internet

Rozpoczęcie sprzedaży biżuterii online lub jakiegokolwiek produktu jest jednak zawsze ryzykowne. To, czy przedsięwzięcie zakończy się powodzeniem, czy nie, zależy od wielu kwestii, nie tylko od popytu na konkretne artykuły. Nawet jeśli jest on wysoki, to bez odpowiedniej reklamy, atrakcyjnej strony internetowej i pozycjonowania wyniki sprzedażowe wciąż mogą być kiepskie.

Teoretycznie „łatwy” rynek (co prawda z dużą konkurencją, ale za to również wieloma niezagospodarowanymi dotąd obszarami działania) może być niebezpieczną pułapką i zamiast zysków, zacząć przynosić straty. Sam dobry pomysł lub pobieżne przejrzenie oferty rywali nie wystarczy. Wcześniej zawsze warto zrobić dokładny research.

Skąd brać biżuterię do sprzedaży?

Istnieje wiele dróg zaopatrzenia sklepu w biżuterię, ale żadna z nich nie jest uniwersalną receptą na sukces. Przy wyborze weź pod uwagę swoje możliwości sprzedażowe oraz oczekiwania finansowe. Czasami do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników może być konieczne skorzystanie ze wszystkich źródeł.

Skąd brać biżuterię do sprzedaży? Masz do wyboru kilka opcji:

 • Rękodzieło – to bardzo popularny rodzaj biżuterii, który na dodatek pozwoli Ci niemal dowolnie kształtować swoją politykę cenową. Nie każdy jednak nadaje się do tego zajęcia. Istnieje też ryzyko, że w pewnym momencie nie będziesz w stanie odpowiedzieć na zwiększające się zapotrzebowanie klientów.
 • Zakup u producenta – zwykle w taki sposób wynegocjujesz najkorzystniejszą cenę. Powinieneś jednak liczyć się z tym, że w przypadku zaopatrywania się bezpośrednio u producenta trzeba będzie nabyć większą ilość towaru naraz. Zakładanie sklepu z biżuterią w ten sposób jest więc nie tylko kosztowne, ale też dość ryzykowne finansowo.
 • Hurtownia – to najbardziej elastyczne rozwiązanie ze wszystkich. Pozwala Ci niemal dowolnie dobrać pożądany towar i zamawiać tylko tyle, ile w danej chwili potrzebujesz. Zwykle możesz również liczyć na obniżki cen przy zakupie dużych partii biżuterii, a nawet kredyt kupiecki.
 • Franczyza – czyli prowadzenie sklepu internetowego pod szyldem innej, zazwyczaj większej i bardziej rozpoznawalnej marki. W ramach takiej współpracy przeważnie masz dostęp do materiałów marketingowych i możesz korzystać z know-how firmy. Zdecydowanie nie jest to jednak rozwiązanie dla osób, które lubią swobodę działania i wolałyby inwestować swój czas we własną markę.

Możesz też zdecydować się na inne rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu kosztów założenia sklepu z biżuterią – dropshipping. To model współpracy z hurtownią lub podobnym dostawcą, w którym właściciel sklepu nie posiada fizycznie towaru. Zajmuje się tylko pozyskiwaniem klientów i obsługą transakcji, a obowiązek wysyłki towaru przejmuje na siebie hurtownia.

Warto jednak wcześniej poświęcić chwilę na przemyślenie tego typu współpracy. Owszem, jest on tani i bardzo wygodny, ale pozbawia Cię wpływu na niektóre procesy zachodzące w Twojej firmie.

pozyskiwanie biżuterii do sprzedaży oraz współpraca z hurtownią

Założenie sklepu z biżuterią – formalności

Sprzedaż naszyjników przez internet pod względem formalnym nie jest trudna. Jeśli traktujesz to jako okazję na zmierzenie się z własnym biznesem lub dodatkowe źródło dochodu, możesz to robić bez zakładania firmy, pod warunkiem że Twoje miesięczne dochody nie będą większe niż 1750 zł (stan na 2023 r.)1.

Taka forma rozliczenia najlepiej sprawdza się przy sprzedaży rękodzieła. Współpraca z hurtownią lub jakimkolwiek innym dostawcą nie ma jednak sensu na małą skalę. W tym przypadku konieczne jest zarejestrowanie firmy w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki (oprócz partnerskiej). Polecana jest szczególnie ta druga opcja – rejestrację firmy w CEIDG, złożenie formularzy ZUS i VAT, a także wybór form opodatkowania i księgowości wykonasz przez Internet.

Pamiętaj jednak, że sprzedaż biżuterii ze złota i innych metali szlachetnych wiąże się z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej i ewidencjonowania sprzedaży.2.

Jak wybrać platformę do sprzedaży biżuterii online?

Biżuterię możesz sprzedawać na serwisach aukcyjnych czy grupach na portalach społecznościowych. To szybki, niewymagający inwestycji sposób, ale na dłuższą metę nieopłacalny i hamujący rozwój Twojego biznesu. Działanie wyłącznie na takich portalach do minimum ogranicza możliwości promocji i budowania lojalności klientów. Do tego, w przypadku sprzedaży na większą skalę (a tego nigdy nie możesz wykluczyć) potrzeba jednak bardziej usystematyzowanych rozwiązań, które pomogą właściwie zarządzać sprzedażą.

Założenie własnego sklepu ma też wiele innych zalet. Po pierwsze, pomoże Ci zyskać zaufanie kupujących i da Ci przestrzeń do budowania własnej marki. Po drugie, zyskasz dzięki niemu skuteczne narzędzia do marketingu, komunikacji z klientami i sprawniejszej obsługi zamówień. Po trzecie – to nie jest nadmiernie drogie, a pozwoli Ci uwolnić się od prowizji związanych ze sprzedażą na zewnętrznych serwisach.

Ile kosztuje założenie sklepu z biżuterią? Jeśli zdecydujesz się na system w modelu SaaS, to możesz liczyć na płatność w systemie abonamentowym (w promocji w Selesto za pierwszy miesiąc zapłacisz tylko 19 zł netto).

Oczywiście cena sklepu nie jest jedynym czynnikiem, który może przekonać Cię do wyboru takiego, a nie innego sklepu internetowego. Pod uwagę weź również:

 • szybkość działania sklepu;
 • dostęp do szerokiego pakietu funkcji i narzędzi, które pozwolą Ci łatwo zarządzać produktami, sprzedażą czy kontaktem z klientami;
 • narzędzia marketingowe;
 • wsparcie SEO;
 • bezawaryjność systemu i wsparcie techniczne;
 • dostępność integracji, które połączą go z zewnętrznymi systemami umożliwiającymi sprawne funkcjonowanie sklepu (np. z firmami kurierskimi, bramkami płatniczymi czy agregatorami opinii);
 • przystępny, najlepiej wysoce modyfikowalny wygląd sklepu.

Ważne są też integracje z hurtowniami, dzięki którym przy współpracy z dostawcami nie będzie konieczności ręcznego wprowadzania produktów do sklepu i aktualizacji stanów magazynowych. To jedna z najistotniejszych funkcji, także jeśli chcesz działać w modelu dropshippingowym.

wybór odpowiedniej platformy i stworzenie sklepu internetowego z biżuterią

Jak założyć sklep z biżuterią?


Wiele osób zastanawia się, jak zacząć biznes z biżuterią bez ryzyka utknięcia w procesie konfiguracji sklepu internetowego. Na szczęście w przypadku platform SaaS większość funkcji jest łatwa w obsłudze nawet przez osoby bez specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

Podstawowe ustawienia zajmą Ci tylko chwilę. Potem, gdy nabierzesz wprawy, obsługa sklepu nie sprawi Ci kłopotu. Zacznijmy więc od początku:

 1. Załóż konto w sklepie.
 2. Stwórz szablon graficzny. Nie zapomnij co jakiś czas podejrzeć, jak widzi go klient.
 3. Dodaj produkty. Możesz je uszeregować według upodobań i dodać atrybuty. Polecamy poeksperymentować z ustawieniami. Pamiętaj jednak, żeby zachować maksymalną prostotę i przejrzystość.
 4. Dodaj opisy produktów, ich zdjęcia i ceny.
 5. Podłącz najważniejsze integracje – bramki płatnicze, moduły do fakturowania, firmy kurierskie czy media społecznościowe.

To wystarczy na początek! Skoro wiesz już, jak założyć sklep z biżuterią, zachęcamy Cię do ciągłego rozwoju i życzymy powodzenia. A jeśli napotkasz jakieś problemy lub chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach Twojego sklepu – jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Nadal się zastanawiasz? Zobacz wybrane sklep z biżuterią, które nam zaufały!

Wiadomość wysłana!

Odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu 24 godzin.

Formularz kontaktowy

Jeżeli chcesz stworzyć najpiękniejszy i najszybszy sklep internetowy na rynku, zrób to z moim zespołem. Nie czekaj. Napisz do mnie.