Zastanawiasz się, jak założyć sklep internetowy z rękodziełem, aby skutecznie sprzedawać wytwarzane przez siebie produkty? Sukces w tym biznesie jest możliwy, ale nie możesz zapominać, że Twoi klienci są nie tylko wielbicielami robótek ręcznych, ale przede wszystkim konsumentami – w zakupach online cenią wygodę, szybkość i bezpieczeństwo. Zobacz, jak spełnić te warunki oraz co jest potrzebne do założenia sklepu z rękodziełem.

Spis treści:

 1. Jak zacząć?
 2. O czym należy pamiętać
 3. Zakładanie sklepu z rękodziełem krok po kroku

Sklep z rękodziełem – jak zacząć?

Co jest potrzebne do założenia sklepu z rękodziełem? Przede wszystkim asortyment, który możesz sprzedawać. Niemniej pewne techniczne szczegóły również nie są bez znaczenia. Oto, o czym pamiętać, zakładając sklep z rękodziełem.

Po pierwsze – o formie działalności. Sprzedaż rękodzieła czasem traktuje się tylko jako dodatkowy zarobek. Jeśli w najbliższej przyszłości nie planujesz osiągać miesięcznych dochodów większych niż 1505 zł (kwota na 2022 r.)1, możesz prowadzić działalność niezarejestrowaną. W pozostałych przypadkach konieczne staje się założenie działalności gospodarczej w dowolnej formie (oprócz spółki partnerskiej).

Kobieta sprawdzająca strony internetowe jak założyć sklep?

Po drugie – o miejsce do sprzedaży. Zastanów się, gdzie sprzedawać rękodzieło. Najlepiej, jeśli jest to Twój własny sklep online – taka witryna od razu wzbudza zaufanie klientów. Warto rozpatrzyć również sprzedaż na Allegro lub Facebooku, co pozwoli Ci łatwiej dotrzeć do swoich klientów.

Po trzecie – o funduszach. Ile kosztuje otwarcie sklepu z rękodziełem? Wysokość opłat zależy od tego, na jakiej platformie otworzysz sklep (najkorzystniejsza kosztowo jest usługa SaaS) i z jakich funkcji zechcesz korzystać. W Selesto na początek zapłacisz tylko 99 zł netto miesięcznie, a w zamian otrzymasz dostęp do pełnej funkcjonalności oraz wsparcie techniczne.

Koszt założenia sklepu z rękodziełem nie musi być więc wysoki, zwłaszcza że w większości przypadków nie potrzeba magazynu ani pracowników, ani nawet biura.

O czym pamiętać, zakładając sklep z rękodziełem?

Jak sprzedawać produkty handmade? Internet jest do tego najlepszym miejscem. Branża ta okazuje się bardzo konkurencyjna. Twój sklep online powinien być więc przyjazny użytkownikowi, czyli:

 • szybki, responsywny i bezawaryjny;
 • umożliwiać integrację z różnymi rodzajami bezpiecznych płatności i dostaw;
 • oferować przejrzyste szablony graficzne i możliwość zaawansowanej edycji wyglądu sklepu, co pozwoli Ci dopasować wygląd sklepu do charakteru Twoich wyrobów;
 • zapewniać łatwą komunikację z klientami i obsługę posprzedażową – dobrze, jeśli z poziomu sklepu możesz prowadzić program lojalnościowy, wprowadzać kody rabatowe czy wysyłać newslettery.

Nie mniej ważne są też funkcje, które ułatwią Ci zarządzanie wszystkimi aspektami prowadzenia sklepu internetowego z rękodziełem. Część z tych funkcji możesz wprowadzać ręcznie, ale jest to zadanie czasochłonne i niezwykle trudne. Istotne są: wsparcie w działaniach promocyjnych (integracja z mediami społecznościowymi, sieciami Google Ads i Facebook Ads), możliwość zarządzania sprzedażą wielokanałową (np. na Allegro), pomoc w działaniach SEO, a także narzędzia, które umożliwią Ci prowadzenie księgowości i realizację zamówień.

Wykonywanie produktu z gliny - rękodzieło

Zakładanie sklepu z rękodziełem krok po kroku

Wybrałeś już formę prowadzenia działalności, opracowałeś biznesplan i wybrałeś platformę sprzedażową? To świetnie. Pora na sprawdzenie, jak otworzyć sklep online z rękodziełem.

Jak sprzedawać produkty handmade? Cały proces to zaledwie kilka kroków:

 1. Zarejestruj sklep w serwisie. To zajmuje tylko kilka minut.
 2. Wybierz jeden z gotowych szablonów graficznych. Możesz go dowolnie modyfikować za pomocą zaawansowanego kreatora. Możliwe jest też zamówienie dedykowanej szaty graficznej.
 3. Dodaj produkty i przyporządkuj je do kategorii, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku szerokiego asortymentu dodaj atrybuty, które ułatwią Twoim klientom wyszukiwanie konkretnych artykułów. Wprowadź opisy i grafiki do produktów oraz ich ceny.
 4. Skonfiguruj ustawienia płatności, zarządzania zamówieniami i inne funkcje.
 5. Zintegruj swój sklep z wybranymi serwisami zewnętrznymi: systemami płatniczymi, firmami kurierskimi, programem do fakturowania, portalami sprzedażowymi, mediami społecznościowymi czy sieciami reklamowymi.

Nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy – sklep możesz skonfigurować za pomocą czytelnego menu. A jeśli wciąż nie masz pewności, jak otworzyć sklep internetowy z rękodziełem, udzielimy Ci wsparcia i pomożemy w stworzeniu witryny. Skontaktuj się z nami i zobacz, jakie to proste!

Zobacz wybrane sklepy z rękodziełem, które skorzystały z naszej platformy!

Wiadomość wysłana!

Odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu 24 godzin.

Formularz kontaktowy

Jeżeli chcesz stworzyć najpiękniejszy i najszybszy sklep internetowy na rynku, zrób to z moim zespołem. Nie czekaj. Napisz do mnie.