Jeśli chcesz zajmować się handlem w Internecie, z pewnością interesuje Cię, ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego. Istnieje wiele różnych modeli prowadzenia tego rodzaju działalności – musisz podjąć decyzje m.in. na temat tego, na jakiej platformie zaczniesz działać oraz jakich funkcjonalności potrzebujesz. E-commerce to prężnie rozwijająca się branża, która wymaga od przedsiębiorców orientacji w bieżących trendach oraz rozsądnego planowania swoich działań. Założenie firmy w Internecie pozwala na zdobycie szerokiego grona odbiorców i zwiększenie zysków generowanych z działalności gospodarczej. Z tego tekstu dowiesz się, m.in. jak założyć sklep internetowy oraz jakie są koszty jego prowadzenia.

Ile kosztuje sklep internetowy?

Wiele osób, które interesuje założenie sklepu internetowego, zastanawia cena tej inwestycji. W zależności od podjętych decyzji na drodze planowania przedsięwzięcia jego koszt może się znacząco różnić. Korzystnym wyborem jest nawiązanie współpracy z Selesto – u nas poprowadzisz sklep internetowy już za 99 zł miesięcznie. Poznaj aspekty, jakie musisz rozważyć, zanim zdecydujesz się na otwarcie działalności handlowej w Internecie.

Jaka jest cena założenia sklepu internetowego?

Stworzenie sklepu internetowego musi być poprzedzone gruntowną analizą, która pomoże odpowiedzieć na najistotniejsze pytania związane z tym przedsięwzięciem. Decydując się na handlowanie w Internecie, musisz zastanowić się nad m.in.:

 • kosztem zakupu domeny,
 • kosztem serwera,
 • kosztem platformy e-commerce,
 • różnymi dodatkowymi kosztami.

Poniżej przedstawiliśmy solidną porcję informacji, która z pewnością przyda Ci się przy rozważaniach nad wypunktowanymi kwestiami.

Ile wynosi koszt zakupu domeny?

Zacznijmy od zupełnie podstawowego wydatku, jakim jest nabycie domeny. Cena domeny uzależniona jest od słów, które się w niej zawierają oraz od jej rozszerzenia. Koszt zarejestrowania jej na rok to zazwyczaj kwota rzędu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Nierzadko w pierwszym roku firmy oferujące domeny zapewniają możliwość korzystania z niej za niską opłatą lub nawet zupełnie za darmo. Musisz jednak dokładnie zwrócić uwagę na warunki zakupu, ponieważ może okazać się, że mimo początkowej oszczędności, w dalszej perspektywie ta współpraca okaże się absolutnie nieopłacalna ze względu na cenę przedłużenia domeny. Decydując się na usługi Selesto, zapewniasz sobie możliwość stworzenia sklepu na własnej domenie, a także pomoc w jej zakupie oraz podpięciu.

Jaki jest koszt serwera?

Rozkładając na czynniki pierwsze to, ile kosztuje sklep internetowy, nie można zapominać o wydatkach związanych z serwerem. W przypadku rozwiązań SaaS takich jak Selesto są one wliczone w niską cenę abonamentu, jeżeli jednak wybierzesz platformę typu Open Source, musisz uwzględnić koszt hostingu w planowaniu budżetu. Nie warto decydować się wtedy na przesadną oszczędność w tym aspekcie. Przedsiębiorcy mogą postawić na m.in.:

 • hosting SSD – dobre rozwiązanie dla niewielkich sklepów z małym ruchem o cenie przekraczającej 150 złotych rocznie,
 • hosting VPS – opcja sugerowana średnim działalnościom – koszt powyżej 1000 złotych na rok,
 • serwer dedykowany – propozycja dla dużych sklepów, których właściciele są skłonni wydawać minimum kilka tysięcy złotych rocznie.

Zanim zaczniesz się jednak zastanawiać nad serwerem, zapoznaj się z najważniejszymi typami platform e-commerce.

Jakie platformy e-commerce są dostępne na rynku i jaka jest ich cena?

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnego rodzaju platform e-commerce, które umożliwiają stworzenie i prowadzenie sklepu internetowego. Koszty tej usługi mogą bardzo się od siebie bardzo różnić. Dlatego skupimy się na dwóch z nich, najbardziej opłacalnych,  a mianowicie na modelu Open Source oraz SaaS.

Platformy e-commerce Open Source gwarantują użytkownikom dużą elastyczność, czyli możliwość dostosowania ich do potrzeb danego sklepu. Właściciel ma dostęp do kodu źródłowego i może swobodnie wprowadzać zmiany w wyglądzie strony, korzystać z różnych dostępnych modułów i personalizować treści kierowane do użytkowników. Koszty prowadzenia sklepu internetowego z ich wykorzystaniem są na pierwszy rzut oka niższe, ponieważ jest to rozwiązanie bezpłatne, aczkolwiek przenosi odpowiedzialność za wiele obszarów na osobę prowadzącą sklep. Najczęściej niezbędna jest wtedy specjalistyczna firma, która pomoże je odpowiednio wdrożyć, co niemało kosztuje. Prawdą jest również, że dokonywanie modyfikacji w platformach e-commerce Open Source wymaga fachowej wiedzy, dlatego, jeżeli nie chcesz zajmować się stroną techniczną, lepiej zdecydować się na model SaaS.

Idea systemów SaaS polega na tym, że przedsiębiorca wynajmuje platformę e-commerce od firmy zewnętrznej, która dostarcza mu gotowy sklep oparty na szablonowym rozwiązaniu. Od razu otrzymuje też wszystkie narzędzia ułatwiające mu prowadzenie sklepu internetowego. Koszty tej usługi opłaca okresowo w postaci abonamentu, a dostawca gwarantuje mu wsparcie techniczne, pomoc w szybkim wdrożeniu oraz dostęp do wielu różnych funkcjonalności. Właściciel biznesu nie musi martwić się o serwer i hosting, ponieważ jego sklep jest postawiony na serwerze zapewnionym przez firmę zewnętrzną. Ile kosztuje sklep internetowy w takiej formie? To zależy od polityki firmy dostarczającej usługę przedsiębiorcy. Warto w tym momencie wspomnieć o wyjątkowo korzystnym modelu proponowanym przez Selesto, w którym wysokość abonamentu jest stała i uzależniona jedynie od poziomu sprzedaży w danym sklepie. Zgodnie z tym założeniem przygotowaliśmy trzy pakiety:

 • Small – 99 złotych miesięcznie (sprzedaż do 5 tysięcy złotych),
 • Medium – 169 złotych miesięcznie (sprzedaż do 25 tysięcy złotych),
 • Large – 289 złotych miesięcznie (sprzedaż powyżej 25 tysięcy złotych)

Niezależnie od pakietu, przedsiębiorca otrzymuje w pełni funkcjonalny sklep internetowy.

Z jakimi dodatkowymi kosztami należy się liczyć?

Plan finansowy przedsięwzięcia założenia sklepu internetowego oprócz ceny wynikającej z wymienionych wcześniej aspektów musi uwzględniać także inne koszty. Wśród obszarów, o które należy się zatroszczyć, znajdują się m.in. regulamin sklepu oraz zaimplementowane systemy płatności. Warto też zastanowić się, czy nie będzie potrzebna dodatkowa pomoc w prowadzeniu sklepu internetowego.

Regulamin sklepu internetowego stanowi istotny dokument, który określa zasady realizacji usługi sprzedaży w danym miejscu. Wielu właścicieli sklepów popełnia duży błąd i kopiuje bez zastanowienia regulaminy z innych stron, nieznacznie jedynie modyfikując ich treść. Taka decyzja może być opłakana w skutkach – znacznie lepszym wyjściem jest zlecenie sporządzenia tego dokumentu doświadczonemu prawnikowi. W Selesto współpracujemy z wykwalifikowanymi specjalistami w tej dziedzinie znającymi i rozumiejącymi potrzeby osób prowadzących sklepy internetowe.

Oferujemy usługę, w której ramach zapewniamy pakiet dokumentów prawnych zgodnych z kodeksami prawa oraz zapisami RODO. Obejmuje ona między innymi:

 • regulamin sklepu internetowego,
 • politykę prywatności,
 • informację o plikach cookies,
 • zgodę na przetwarzanie danych osobowych,
 • zgodę na marketing bezpośredni.

Koszt tej usługi w wersji standardowej wynosi u nas 599 złotych – dostępna jest również dodatkowa możliwość przetłumaczenia przygotowanych dokumentów na jeden, dwa lub nawet trzy języki.

Inną kwestią, bez której trudno o powodzenie sklepu internetowego, jest przejrzysty i sprawny system płatności. Musisz wziąć pod uwagę, że wybór metody płatności potrafi diametralnie różnić się w zależności od preferencji danej grupy klientów. Bardziej konserwatywne w tym aspekcie osoby chętniej zdecydują się na płatność przelewem lub za pobraniem, podczas gdy ludzie bieglejsi w nowoczesnych technologiach preferują raczej płatności mobilne.

Sporym uproszczeniem dla klientów będzie wprowadzona w sklepie bramka płatności, która na życzenie automatycznie przeniesie ich na stronę banku. Jako Selesto oferujemy integrację sklepu z różnymi bramkami płatniczymi, w tym z najpopularniejszym w Polsce systemem płatności PayU. Jest to rozwiązanie udostępniające klientom sklepu wiele bezpiecznych i wygodnych metod płatności m.in. kartą, przelewem elektronicznym lub zapłatą jednym kliknięciem. Dzięki naszej współpracy z PayU możesz wzbogacić swój sklep o tę bramkę na preferencyjnych warunkach – jedyne 1,69% od transakcji + opłata aktywacyjna w wysokości 5 złotych zamiast 2,5% + 30 groszy od każdej transakcji + 200 złotych opłaty aktywacyjnej. Nasze usługi to gwarancja najwyższych standardów płatności w korzystnej cenie.

Z jakimi kosztami wiąże się utrzymanie sklepu internetowego?

Koszt założenia sklepu internetowego nie jest rzecz jasna ostatnim wydatkiem, który czeka właściciela w związku z jego biznesowym przedsięwzięciem. Odpowiednią część budżetu trzeba będzie również przeznaczyć na bieżące funkcjonowanie sklepu. Wśród aspektów, na jakie warto zwrócić uwagę, są m.in.:

 • wsparcie technicznego oraz obsługa klienta – w przypadku Selesto oba udogodnienia są darmowe,

 • wybór między posiadaniem magazynu a dropshippingiem,

 • koszt prowadzenia strony internetowej (sklepu internetowego i ew. bloga) przez osoby z zewnątrz,

 • skuteczna reklama będąca istotną składową odpowiedzi na pytanie, jak wypromować sklep internetowy.

Na kilka słów wyjaśnienia zasługuje szczególnie dylemat dotyczący wyboru pomiędzy magazynem i dropshippingiem. Magazynowanie towarów we własnym zakresie, a także ich późniejsza wysyłka może być nie lada wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym dla właścicieli mniejszych sklepów. Jeżeli chcesz prowadzić sklep internetowy, którego koszt utrzymania będzie bardziej przyjazny, możesz zdecydować się na dropshipping. Pojęcie to oznacza model biznesowy, w którym sklep odpowiada za zbieranie zamówień od klientów, a następnie przekazanie ich dostawcom danych produktów, którzy biorą na siebie magazynowanie i wysyłkę towaru. Obranie takiej ścieżki biznesowej pozwala na znaczne oszczędności i ograniczenie zakresu obowiązków osoby prowadzącej sklep internetowy.

Ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego?

Pomoc w prowadzeniu sklepu internetowego oferują m.in. copywriterzy, którzy zadbają o regularne wprowadzanie nowych treści na stronę i – w razie potrzeby – wprowadzanie nowych produktów do oferty sklepu.
W Selesto koszt prowadzenia strony internetowej (sklepu internetowego i bloga) miesięcznie może zamknąć się w kwocie od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od charakteru usługi.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przedstawiliśmy, ile kosztuje prowadzenie sklepu internetowego, a także wskazaliśmy, na co należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem tego biznesu.

Podstawową kwestią, którą należy rozważyć, jest wybór platformy e-commerce. Systemy Open Source w większości przypadków wymagają zatrudnienia kosztownej firmy zewnętrznej, która zagwarantuje wsparcie techniczne oraz wdrożenie sklepu. Jako właściciel musisz dodatkowo we własnym zakresie odpowiadać m.in. za kwestie bezpieczeństwa czy naprawy różnych awarii.

Z inną, bardziej komfortową sytuacją będziesz mieć do czynienia, jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie SaaS, takie jak Selesto. W naszym przypadku wiele kwestii, w tym m.in. serwer, hosting, certyfikat SSL czy podłączenie własnej domeny, zawartych jest w cenie niskiego, miesięcznego abonamentu. Bezpłatna, fachowa pomoc techniczna stanowi gwarancję, że Twój sklep internetowy będzie działać szybko i sprawnie. Wybór Selesto to pewność, że ze sklepu można swobodnie korzystać zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Ponadto korzystanie z naszych kompleksowych usług zauważalnie ogranicza całościowe koszty prowadzenia sklepu internetowego. Jeśli interesuje Cię dobry, gotowy sklep internetowy – zgłoś się do nas!

Spodobał Ci się ten tekst i chcesz poczytać więcej o sklepach internetowych? Zapoznaj się z innymi artykułami na naszym blogu, gdzie udzielamy odpowiedzi na takie pytania jak:

Wiadomość wysłana!

Odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu 24 godzin.

Formularz kontaktowy

Jeżeli chcesz stworzyć najpiękniejszy i najszybszy sklep internetowy na rynku, zrób to z moim zespołem. Nie czekaj. Napisz do mnie.