Oprogramowanie sklepowe Selesto pozwala Ci na korzystanie z rozszerzonych funkcji nawet, jeśli nie jesteś informatykiem. Mowa m.in. o treściach wprowadzanych w html. Jest to najlepsze rozwiązanie na osadzenie plików (np. grafik) bez dodatkowego obciążania zasobów serwera. Dzięki temu Twój sklep działa jeszcze szybciej!


W bardzo prosty sposób dodasz wybrane pliki na serwer swojego sklepu. Wystarczy wejść w "ustawienia > strona główna > dodaj plik".

W okienku menadżera plików wystarczy, że klikniesz pole "dodawanie pliku".

Pamiętaj o ograniczeniach dla plików - dla zdjęć (plików graficznych) do 500 kb oraz dla pozostałych plików do 5 mb. Ograniczenia wynikają głównie z tego, aby poprawić szybkość ładowania się zasobów sklepowych. Twoi klienci nie zawsze mają stabilne łącze internetowe, a im mniejsza waga np. zdjęć, tym większa szansa, że sklep załaduje się szybciej i tym samym klient bez problemów będzie mógł dokonać zakupu. Dodatkowo lżejsze sklepy są lepiej pozycjonowane przez roboty Google.

Po dodaniu pliku pojawi się on w zasobach sklepu na serwerze. Taki plik zawsze można usunąć (ikona śmietnika), wybrać (jeśli otwieramy menadżera plików przy konfiguracji funkcji) lub pozyskać adres pliku (ikonka kopiowania pod plikiem). W tym konkretnym przypadku zajmujemy się pozyskaniem adresu pliku, czyli należy kliknąć na ikonkę kopiowania pod plikiem. W ten sposób zostanie on zapisany do pamięci podręcznej (nie wyskakuje żadne potwierdzenie). Aby sprawdzić czy adres na pewno został zapisany można wybrać opcję "wklej" w zwykłym notatniku tekstowym, dokumencie Word itp.

W kolejnym kroku pozyskany adres wkleja się w wybrany obszar np. do edytowanej sekcji html na stronie głównej.

Zobacz instrukcję dot. konfigurowania sekcji html.

W przypadku plików, które są już na serwerze (np. zdjęcia produktowe), a nie są widoczne w menadżerze plików jest możliwość pozyskania adresu pliku bezpośrednio z przeglądarki. Wystarczy wejść na kartę produktu, chwycić kursorem wybraną grafikę i przeciągnąć ją na pasek przeglądarki (tak, aby otworzyła się ona  nowym oknie) - jest to najszybszy sposób.

Po otwarciu się grafiki w nowym oknie wystarczy przekopiować interesujący nas fragment adresu (adres pliku) i następnie wstawić go w kod html.

Chcesz zadbać o wygląd swojego sklepu internetowego, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Zobacz serię artykułów poświęconą tej tematyce: DESIGN i UX sklepu internetowego.


Należy pamiętać, aby zawsze dokonywać zapisu wprowadzonych zmian oraz czytać komunikaty i wyskakujące okienka. Nie uzupełnienie pól oznaczonych * blokuje wykonanie następnego kroku. Oraz zawsze po konfiguracji nowych ustawień dobrą praktyką jest sprawdzenie czy działają one poprawnie.