Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w niektórych sklepach online dziwi wiele osób. W przepisach znajduje się wiele niejasnych zwolnień i ulg, co może powodować niemałą dezorientację. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, jak połączyć kasę fiskalną z panelem sklepu i kiedy jest to konieczne. W naszym poradniku sprawdzisz, czy masz taki obowiązek, jak prawidłowo podłączyć kasę i jak wystawiać paragony w sklepie online.

Spis treści:

  1. Kiedy konieczna jest integracja sklepu z kasą fiskalną?
  2. Jak połączyć kasę fiskalną z panelem sklepu?
  3. Jak wystawiać paragony w sklepie internetowym?

Kiedy konieczna jest integracja sklepu z kasą fiskalną?

Obowiązek podłączenia kasy fiskalnej do sklepu online reguluje Ustawa o podatku od towarów i usług z 2004 r. Zgodnie z nią obowiązek posiadania kasy fiskalnej ma każdy sklep, ale od tej reguły są jednak wyjątki. Nie musisz posiadać kasy fiskalnej, jeśli spełniasz jeden z poniższych warunków:

  • wysokość obrotu Twojego sklepu w poprzednim roku podatkowym nie była większa niż 20 tys. złotych;
  • obroty sklepu wyniosły więcej niż 20 tys. złotych, ale prowadzisz sprzedaż wyłącznie wysyłkową oraz przyjmujesz tylko płatności bezgotówkowe i możesz bez wątpliwości zidentyfikować dane płatnika.

Niezależnie od tego, czy spełniasz powyższe warunki, zachodzi konieczność posiadania kasy oraz integracji sklepu z kasą fiskalną, jeśli sprzedajesz towary objęte obowiązkową ewidencją. Są to m.in.: urządzenia telekomunikacyjne i telewizyjne, części samochodowe, wyroby z metali szlachetnych czy perfumy.

Kobieta kompletuje zamówienie do wysyłki

Jak połączyć kasę fiskalną z panelem sklepu?

Jeśli chodzi o podłączenie kasy fiskalnej do sklepu online, to opcję taką oferuje większość platform sprzedażowych – również Selesto. Jest to wygodne rozwiązanie, które umożliwia Ci wydruk paragonów fiskalnych bezpośrednio z panelu administracyjnego Twojego sklepu.

Jak zintegrować sklep z kasą fiskalną? Ta procedura zawiera się w kilku krokach:

  1. Zakup kasy fiskalnej. Należy również zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego.
  2. Fiskalizacja kasy, czyli jej zaprogramowanie i zsynchronizowanie modułu fiskalnego z pamięcią kasy.
  3. Nadanie kasie fiskalnej numeru ewidencyjnego. Trzeba o to wnioskować w ciągu 7 dni po przeprowadzeniu fiskalizacji kasy.
  4. Uruchomienie odpowiedniej integracji w panelu swojego sklepu internetowego. W Selesto możesz podłączyć drukarkę fiskalną np. za pomocą aplikacji Fakturownia lub BSXPrinter.

Po zintegrowaniu kasy fiskalnej z programem księgowym wszystkie dokumenty masz w jednym miejscu, co pozwoli Ci sprawnie zarządzać księgowością sklepu.

Wydruk paragonu z kasy fiskalnej

Jak wystawiać paragony w sklepie internetowym?

Jeśli wiesz już, jak sparować kasę fiskalną ze sklepem online, wystawienie paragonu będzie już tylko formalnością. Dostępne w sklepie oprogramowanie daje Ci możliwość drukowania paragonów prosto z zakładki zamówienia, co znacznie skraca czas jego realizacji i pozwala uniknąć pomyłek.

Co więcej, wspomniane integracje obsługują niemal wszystkie protokoły drukarek fiskalnych: Posnet, Thermal, Farex, Novitus XML, Innova czy Elzab. Dzięki temu nie musisz poszukiwać specjalnego modelu drukarki, a możesz wybrać taki, który będzie dla Ciebie najbardziej opłacalny finansowo.

Pamiętaj też, że obowiązek wystawienia paragonu zachodzi w momencie dokonania płatności. Nie ma problemu, jeśli klient zapłacił od razu – w takiej sytuacji po prostu należy dołączyć paragon do wysyłki. Prawo nie precyzuje jednak, jak wystawiać paragony w sklepie online w przypadku wysyłki za pobraniem.

Teoretycznie w takim przypadku powinno się je wydrukować w dniu dostawy, ale to mogłoby powodować kłopoty z dostarczeniem dokumentu do klienta. W praktyce po prostu postępuje się więc tak, jak w przypadku przedpłaty – paragon dostarcza się wraz z przesyłką.


Wiesz już, jak podłączyć kasę fiskalną do sklepu internetowego? Skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci, jak sprawnie przejść przez ten proces.

Wiadomość wysłana!

Odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu 24 godzin.

Formularz kontaktowy

Jeżeli chcesz stworzyć najpiękniejszy i najszybszy sklep internetowy na rynku, zrób to z moim zespołem. Nie czekaj. Napisz do mnie.