Zastanawiasz się, jak otworzyć internetowy sklep z żywnością i czy może się to opłacić? Nie jest to najpopularniejszy sektor branży e-commerce, ale jeśli odpowiednio się przygotujesz, przedsięwzięcie ma duże szanse na powodzenie. Sprawdź, jak zacząć sprzedawać żywność online i jak wygląda zakładanie internetowego sklepu spożywczego krok po kroku.

Podpowiemy Ci również ile kosztuje otwarcie sklepu internetowego z żywnością, jak wybrać platformę sprzedażową i o czym pamiętać, zakładając sklep spożywczy.

Spis treści:

 1. Kiedy warto założyć internetowy sklep spożywczy?
 2. Jak zacząć sprzedawać żywność online?
 3. O czym pamiętać, zakładając sklep spożywczy w Internecie?
 4. Zakładanie sklepu internetowego z żywnością krok po kroku

Kiedy warto założyć internetowy sklep spożywczy?

Chcesz założyć sklep z żywnością online? Jak zacząć, aby szybko ruszyć ze sprzedażą i zmniejszyć ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia? Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z trendami zakupowymi w tym sektorze. Nie wystarczy wiedzieć, jak założyć internetowy sklep spożywczy.To prawda, że zakupem produktów spożywczych przez Internet zainteresowanych jest coraz więcej Polaków. Wpływ na rozwój tego sektora sprzedaży online mają m.in.: pandemia, wzrost świadomości na temat zdrowego odżywiania i zainteresowanie zagranicznymi potrawami1.

Produkty najczęściej kupowane przez Internet to:

 • artykuły ekologiczne i BIO;
 • tzw. zdrowa żywność – słodycze z obniżoną zawartością cukru, produkty naturalne;
 • towary specjalistyczne – dla diabetyków, żywność bez glutenu lub bez alergenów;
 • naturalne suplementy diety;
 • produkty charakterystyczne dla kuchni innych krajów;
 • towary „suche” sprzedawane w opakowaniach wielkogabarytowych.

Domeną mniejszych lub początkujących sklepów jest wąski asortyment, ale nie musisz wykluczać „tradycyjnych” artykułów ze swojego asortymentu. Nierzadko opłaca się połączyć te dwie oferty.

Kobieta trzyma zakupy spożywcze zamówione w sklpeie online

Jak zacząć sprzedawać żywność online?

Przed rozpoczęciem działalności online warto dowiedzieć się, co jest potrzebne do założenia sklepu internetowego z żywnością. To całkiem prosta procedura, choć wymaga ona nieco więcej zachodu niż w przypadku towarów niespożywczych.

Do otwarcia internetowego sklepu z żywnością będziesz potrzebować:

 • wpisu do PKD dla sklepu;
 • produktów lub umowy z hurtownią, jeśli chcesz sprzedawać w modelu dropshippingowym;
 • wpisu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej (nie jest to konieczne, jeśli chcesz współpracować z hurtownią);
 • oprogramowania do założenia sklepu internetowego.

W sprzedaży żywności online konkuruje się głównie ceną. Jeśli ze względu na specyfikę sprzedawanych artykułów lub skalę sprzedaży nie możesz być konkurencyjny, zaproponuj klientom coś w zamian – krótki proces zakupowy, szybką wysyłkę lub promocje i rabaty. Wybierz oprogramowanie dla sklepu internetowego, które pozwoli Ci sprawnie zarządzać tymi aspektami sprzedaży.

O czym pamiętać, zakładając sklep spożywczy w Internecie?

Jak otworzyć sklep online z żywnością, aby zarządzanie nim nie przysparzało problemów z realizacją zamówień? Co ze skuteczną promocją? Kluczowe są tu nie tylko rozwiązania technologiczne, które gwarantują niezawodność, szybkość i responsywność sklepu, lecz także dostępne funkcje.

Co jest potrzebne do założenia sklepu internetowego z żywnością i jakie funkcjonalności platformy e-commerce są istotne?

 • Możliwość dostosowania szablonu graficznego do specyfiki asortymentu.
 • Integracje z hurtowniami, pozwalające łatwiej i szybciej realizować zamówienia oraz kontrolować stany magazynowe.
 • Narzędzia marketingowe i analityczne – integracja z social mediami oraz systemami reklamowymi, wsparcie SEO, obsługa programów lojalnościowych i mailingu.
 • Integracje z firmami kurierskimi i systemami bezpiecznych płatności internetowych.
 • Wbudowane moduły do zarządzania zamówieniami, pracownikami i księgowością sklepu.
 • Integracje z zewnętrznymi systemami sprzedaży, np. Allegro.

Zwróć też uwagę na koszt założenia sklepu spożywczego online. Aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia inwestycji, warto postawić na gotowe oprogramowanie z miesięczną opłatą abonamentową. W ten sposób unikniesz początkowych nakładów finansowych w wysokości przynajmniej kilku tysięcy złotych. Ile kosztuje otwarcie sklepu internetowego z żywnością w Selesto? W pierwszym miesiącu za otworzenie i prowadzenie internetowego sklepu z żywnością zapłacisz tylko 99 zł netto. Jak widać, koszt założenia sklepu spożywczego online nie jest wygórowany. Miej jednak na względzie, że to tylko część kosztów, które trzeba ponieść. Trzeba liczyć się również z wydatkami na content marketing czy kampanie reklamowe - bez tego trudno jest prowadzić konkurencyjny e-sklep.

Widok skllepu spożywczego w smartfonie

Zakładanie sklepu internetowego z żywnością krok po kroku

Największą zaletą oprogramowania w modelu Saas – takiego jak Selesto – jest możliwość otworzenia w pełni funkcjonalnego sklepu online z żywnością w ciągu zaledwie kilku dni. Zarejestrowanie oraz konfiguracja są intuicyjne i nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Łatwo zorientujesz się więc, jak założyć sklep online z żywnością – nie powinno więc przysporzyć Ci to większych problemów.

Jak wygląda zakładanie internetowego sklepu spożywczego krok po kroku?

 1. Zarejestruj swój sklep w serwisie.
 2. Dopasuj szablon graficzny sklepu.
 3. Dodaj produkty – ręcznie lub poprzez integrację sklepu z hurtownią.
 4. Włącz integracje – przede wszystkim bezpiecznych płatności i systemów do wysyłki.
 5. Podepnij narzędzia analityczne, które pomogą Ci śledzić ruch w sklepie.
 6. Testuj i modyfikuj wprowadzone rozwiązania.

Prawda, że to proste? Mamy nadzieję, że wiesz już, jak otworzyć sklep online z żywnością. Jeśli chcesz zadać dodatkowe pytania lub dowiedzieć się więcej na temat konkretnej funkcjonalności, skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci jak założyć sklep online z żywnością, aby w 100% pasował do profilu Twojej działalności. Razem z Selesto skutecznie rozwiniesz swój biznes!

Zobacz kilka internetowych sklepów spożywczych, które skorzystały z naszej platformy!

Wiadomość wysłana!

Odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu 24 godzin.

Formularz kontaktowy

Jeżeli chcesz stworzyć najpiękniejszy i najszybszy sklep internetowy na rynku, zrób to z moim zespołem. Nie czekaj. Napisz do mnie.