Jak zmienić rozmiar zdjęcia w Gimpie?
Po wybraniu przycisku: skalowanie warstwa zostanie zeskalowana odpowiednio do wprowadzonych wartości.
Kolejno należy dopasować obraz do warstwy tak, aby po wyeksportowaniu osiągnąć zamierzony rozmiar. Aby to zrobić należy wybrać przycisk: obraz i wybrać opcję: dopasuj płótno do warstwy. Uzyskasz wtedy właściwy docelowy rozmiar zdjęcia.
Popularnym błędem jest wgrywanie zdjęcia odzieży do sklepu internetowego bez przeskalowania go. Pamiętaj, że fotografia powinna mieć taki rozmiar jaki docelowo ma się ładować na stronie. Nie potrzebne jest wygrywanie obrazka, który ma np. wielkość 3000 pikseli x 3000 pikseli, gdy będzie on i tak wyświetlany jako mały. Traci na tym szybkość ładowania się strony. Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia w Gimpie, aby był prawidłowy?
Gimp – skalowanie obrazu wykonasz bardzo prosto. Jaka powinna być maksymalna wysokość i szerokość zdjęcia? Zalecam nie przekraczać wartości 1080 pikseli x 1080 pikseli.
Warto zaznaczyć, że wysokość czy szerokość mogą mieć różne wartości. Nie chodzi tutaj o trzymanie się sztywno wyznaczonych rozmiarów. Chodzi o to, by nie przekraczać zalecanej wielkości. Może więc to być np. 1000 x 1160, 800 x 1360, 1160 x 1000 pikseli.
Przykładowo skalując obraz z iPhone otrzymujemy przy szerokości 810 pikseli wysokość 1080 pikseli i takie zdjęcie jest całkowicie wystarczające na stronę sklepu. Nie przejmuj się, że jest ono mniejsze od zalecanego, to jeszcze lepiej.
Widok programu z już przygotowanym projektem możliwym do eksportu, po wykonaniu prac na wgranych wcześniej grafikach, powinien prezentować się tak:
Na tym etapie należy kliknąć przycisk: plik i wybrać opcję: wyeksportuj jako
Pojawi się wtedy następujące okno eksportowania obrazów. Najbardziej optymalnym rozszerzeniem będzie obraz JPEG (.jpg, .jpeg, .jpe), ponieważ pozwala na niewielką wagę zdjęć.
Już wiesz, jak zmniejszyć obraz w Gimpie. Dlaczego skalowanie zdjęcia jest ważne?
Niska waga zdjęć przekłada się na szybkość ładowania się strony. Pomimo optymalizacji systemowych należy zadbać o grafiki dedykowane pod witryny internetowe. Dzięki temu klient nie będzie miał problemu z przeglądaniem naszego sklepu nawet, jeśli w danym momencie posiada on gorszy zasięg transmisji danych lub połączenie Wi-Fi o niskiej przepustowości.
i wybrać przycisk: wyeksportuj
okno dla rozszerzenia .jpeg prezentuje się tak (możesz teraz za pomocą suwaka wybrać stopień kompresji zdjęcia):