Jeżeli chcesz założyć sklep internetowy, lub już go posiadasz powinieneś zadbać, o to aby był on widoczny dla Twoich potencjalnych klientów. Czynności, które Ci w tym pomogą, zamknięte są w popularnym haśle: pozycjonowanie. Z tego artykułu dowiesz się: czym dokładnie jest pozycjonowanie, jak zacząć pozycjonowanie sklepu internetowego, jakie czynności możesz podjąć, aby polepszyć SEO, jakie techniczne aspekty decydują o pozycjonowaniu strony, jak wybrać platformę sklepową pod SEO, a także jak skutecznie podnieść pozycję w Google za pomocą tworzenia treści. Nie ważne więc czy sam zajmujesz się pozycjonowaniem swojego sklepu, czy zlecasz to firmie zewnętrznej, artykuł ten przybliży Ci najważniejsze aspekty, które mogą znacznie wpłynąć na Twoją sprzedaż. Sprawdź, od czego zacząć pozycjonowanie e-commerce i co zrobić, aby SEO było skuteczne.

Co to jest pozycjonowanie, a co to jest SEO?

Wiele osób zamiennie używa pojęć pozycjonowanie i SEO, istnieje jednak różnica pomiędzy tymi zagadnieniami. Jaka? Pozycjonowanie jest to pojęcie obejmujące wszystkie działania poprawiające pozycję danej witryny w wyszukiwarkach. Dotyczy to zarówno akcji podejmowanych w obrębie strony, jak i poza nią. SEO (ang. Search Engine Optimization) natomiast jest bardziej zawężonym pojęciem obejmującym optymalizację strony pod kątem algorytmów przeglądarek, najczęściej wyszukiwarki Google. SEO jest więc tylko częścią działań pozycjonerskich, cel jednak jest ten sam - pozyskać jak najwięcej klientów z organicznych wyników wyszukiwania.

Jak pozycjonować sklep internetowy, aby zdobyć wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Czym się różni pozycjonowanie od SEO

Techniczne aspekty sklepu wpływające na pozycjonowanie

Zastanawiasz się, jak samemu pozycjonować sklep internetowy? Dowiedz się, o jakie aspekty techniczne powinieneś zadbać.

Certyfikat SSL
Certyfikat SSL (ang. Secure Sockets Layer) to protokół, który chroni dane Twoich klientów na stronie sklepu. Jeżeli strona nie posiada protokołu HTTPS dane te można łatwo przechwycić, co stwarza zagrożenie dla użytkowników danej strony. Certyfikat SSL to jasny komunikat dla klientów, że na Twojej stronie można robić bezpieczne zakupy. Warto w niego zainwestować, zwłaszcza, że weryfikacja jest teraz znacznie ułatwiona. Google od pewnego czasu oznacza strony bezpieczne i nie zabezpieczone wyświetlając odpowiedni komunikat przed adresem witryny.

Tak wygląda strona z aktywnym certyfikatem SSL:

pasek zabezpiczonej strony w chrome

Tak natomiast niezabezpieczona strona:

strona niezabezpieczona w chrome

W kwestii pozycjonowania certyfikat SSL jest niezbędny, gdyż wyszukiwarka Google faworyzuje strony, które chronią dane swoich użytkowników. Klienci również dokonują selekcji wybierając sklepy, które gwarantują ich danym bezpieczeństwo. Większa klikalność witryny oznacza więc lepsze pozycjonowanie. Samemu dasz radę go wdrożyć – bez obaw!

Więcej na temat certyfikatu SSL możesz przeczytać w moim poprzednim artykule link.

Dopasowanie do urządzeń mobilnych -  szablon RWD
W dobie ciągle rozwijających się nowych technologii nie dostosowanie sklepu do urządzeń mobilnych to utrata wielu klientów. Bardzo istotna jest więc kwestia posiadania strony responsywnej (RWD - Responsive Web Design), czyli takiej, która dopasowuje się do formatu ekranu urządzenia, na którym aktualnie jest przeglądana.

Jak wygląda responsywny szablon strony na różnych urządzeniach

Dlaczego jest to tak ważne w kontekście pozycjonowania?

Po wprowadzeniu przez Google tzw. Mobile First Index, indeksowaniu (określaniu pozycji witryny) poddawane są wersje mobilne strony. Do niedawna obowiązywały dwa sposoby indeksowania. Polegało to na tym, że gdy użytkownik wpisywał zapytanie na smartfonie wyniki Google otrzymywał w indeksie na urządzenia mobilne, natomiast jeżeli dokonywał wyszukiwania na komputerze, otrzymywał w indeksie Google wyniki na komputer. Obecnie zawsze otrzymasz wyniki organiczne pochodzące z indeksu mobilnego, bez względu na to z jakiego urządzenia korzystasz.
Jeśli chodzi o mobilne strony warto postawić także na szybkość ładowania się sklepu. Google bowiem traktuje czas wczytywania strony jako czynnik rankingowy. Dodatkowym atutem może być wdrażanie tzw. hamburger menu lub akordeon menu (menu, które mają pozwijane opcje lub podkategorie), które są aprobowane przez Google.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zoptymalizować stronę pod SEO (nie tylko mobilną wersję) warto zaprzyjaźnić się z narzędziem Google Search Console. Jest to darmowe narzędzie umożliwiające administratorowi strony uzyskanie informacji na temat błędów w witrynie i elementów, których w niej brakuje.
Po podpięciu strony do GSC można otrzymać powiadomienia o znalezionych przez roboty indeksujące błędach, takich jak niedostępność strony, znalezione niedziałające linki itp. Mogą też pojawić się porady jak zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania.
GSC jest to nie tylko skarbnica wiedzy dla webmasterów, ale także dla osób zajmujących się promocją sklepu. W Google Search Console znajduje się rozbudowana analityka wyszukiwania. Dzięki niej możliwe jest sprawdzenie działania i wyświetlania się strony w wynikach wyszukiwania. W tej sekcji można też zobaczyć strony, na których znalazły się linki przychodzące do sklepu. Jest również lista linków wewnętrznych.
Google Search Console pozwala także przetestować działanie strony pod kątem obsługi urządzeń mobilnych.
Kolejną istotną rzeczą, jaką można sprawdzić jest raport słów kluczowych. Przedstawia on jakie słowa kluczowe Google powiązał z daną stroną. Wyświetlane są także te zasoby, które są blokowane, np. przez robots.txt.
Posiadanie GSC wzmacnia bezpieczeństwo strony. W wypadku jej zawirusowania lub włamania wysyłane jest powiadomienie. Szybka reakcja na nie, często pozwala na natychmiastową naprawę problemu.
Wymienione wyżej funkcje to jedynie wierzchołek możliwości jakie daje Google Search Console. Istnieje wiele innych, które mogą znacznie przyczynić się do polepszenia pozycji strony, dlatego tak istotne jest zapoznanie się i wprowadzenie tego narzędzia do swojego sklepu.

Odpowiednia struktura strony

Jak pozycjonować sklep internetowy, aby wyprzedzić konkurencję w naturalnych wynikach wyszukiwania? Zadbaj o odpowiednią strukturę strony. W sklepie internetowym tak jak i w życiu masz tylko chwilę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Dlatego tak ważne jest przyjazne rozmieszczenie wszystkich elementów na stronie. Intuicyjne pogrupowanie produktów w kategorie i nadanie im odpowiednich atrybutów ułatwia klientom wyszukiwanie towaru, tym samym oszczędzając ich czas. Jeżeli użytkownik szybko znajdzie to czego szuka jest większa szansa, że dokona zakupu u Ciebie. W nazwach kategorii warto wykorzystać słowa kluczowe, na które szczególnie chcesz pozycjonować sklep. Wyróżnij produkty, których masz najwięcej w asortymencie i które klient zawsze u Ciebie znajdzie. Zauważ, że możesz wprowadzić także sezonowe frazy, jak np. sukienki na lato, czy kurtki na zimę. Przy dużej ilości fraz warto postawić na bardziej zawężone kategorie, które nie tylko pomogą Ci pozycjonować produkty niszowe, ale także pomogą klientom szybko znaleźć dany produkt.

Kolejnym krokiem powinno być uzupełnienie tzw. meta description dla poszczególnych podstron Twojego sklepu.

Co to jest meta title i meta description?


Meta title jest to tytuł danej podstrony, którego zadaniem jest informowanie użytkownika i robotów wyszukiwarki o zawartości danej strony. Wyświetla się on na niebiesko w wynikach wyszukiwania. Można go spotkać także  w nazwie karty w przeglądarce internetowej i na pasku zakładek. Tytuł podstrony definiuje się w tagu <title> w sekcji <head> kodu HTML. Jeżeli brzmi to dla Ciebie skomplikowanie, nie masz się co martwić. Większość platform sklepowych ma odpowiednie pola w panelu administracyjnym pozwalające zdefiniować tytuły i opisy podstron z jego poziomu.

 jak wygląda meta title

Meta description jest to fragment kodu strony internetowej. Prościej mówiąc jest to opis, który dostarcza informacji o zawartości danej podstrony użytkownikom, jak również robotom wyszukiwarki. Od pewnego czasu, element ten jest lekceważony z racji utraty rangi czynnika rankingowego dla Google, jak jednak uważam niesłusznie. Zauważ, że opis meta title, czy meta description to treść z którą Twój odbiorca styka się na samym początku. Jest to więc czynnik często decydujący o tym, czy wejdzie na Twoją stronę. Tworząc zachęcający opis jesteś w stanie przekonać go że warto. Idąc dalej tym tropem atrakcyjny opis, który przyciąga odbiorców zwiększa liczbę kliknięć, co tym samym poprawia współczynnik CTR (Click through rate - czyli współczynnik klikalności w dany wynik). Ten czynnik z kolei jest brany pod uwagę w rankingowaniu.

Opis w wyszukiwarce wygląda tak:

Jak wygląda meta description strony

Bardzo ważne jest, aby dla każdej podstrony stworzyć unikalny opis. Częstym błędem bowiem jest kopiowanie opisu dla strony głównej do wszystkich kategorii. Przykładowo, jeżeli prowadzisz sklep ze zdrową żywnością, opis dla Twojej strony głównej, powinien mówić o szerokim asortymencie produktów tego typu. Natomiast opis kategorii produktów bezglutenowych powinien informować o tej zalecie. Tym samym zyskasz uwagę kogoś kto w wyszukiwarce będzie szukał oleju kokosowego, jak i kogoś kto chce kupić makaron bezglutenowy.

Opis description jest bardzo istotny z jeszcze jednego względu. Jeśli nie uzupełnisz go sam, to wyszukiwarka zdecyduje o jego treści kopiując fragment opisu ze strony. Tym samym tracisz kontrolę nad tym jak wyświetlane są Twoje podstrony w wynikach wyszukiwania.

Tworząc opis description miej na uwadze limit znaków i pamiętaj, że dłuższy w tym przypadku wcale nie znaczy lepszy. Długość opisu powinna mieścić się w przedziale 150-160 znaków. Pamiętaj, że Google często przycina opisy stawiając na końcu (...), dlatego najważniejsze informacje umieść na samym początku opisu.

Dobrą praktyką jest również umieszczanie w opisie Call to action (haseł wzywających do działania) jak np. “Sprawdź sam”, “Wypróbuj”.

Tworząc meta description dla sklepu warto podpatrzeć kreacje reklamowe dla interesującej Cię frazy. Zazwyczaj są one tworzone, w celu maksymalizacji liczby kliknięć. Takie treści są często dobrze zoptymalizowane, dlatego warto czerpać z nich przykład.

Jak wygląda meta description w reklamie Google

Warto w tym miejscu wspomnieć o tzw. rich snippets

Czym są rich snippets? Są to dodatki do Twojego linka, które zwiększają jego atrakcyjność. Może to być np. informacja przedstawiająca cenę produktu, lub jego dostępność w magazynie. Rich snippets to także nic innego jak gwiazdki pojawiające się pod linkiem w wynikach wyszukiwania.

Jak wyglądają rich snippets w Google

Niemniej istotny od meta description jest opis produktu, który powinien być dla każdego przedmiotu inny. Pamiętaj, aby nie kopiować opisów ze strony producenta, a także żeby nie powielać treści. Google będzie widział takie działania jako duplicate content, czyli duplikację treści, co bardzo negatywnie wpływa na pozycjonowanie strony. Sprawdzi się tutaj zasada: pisz dla człowieka, nie dla wyszukiwarki, ale miej na uwadze jej roboty.

O tym jak stworzyć opis produktu, krok po korku pisałam w poprzednim artykule link. Dla tych jednak, którzy planują pozycjonowanie stron samemu i wolą skróconą wersję poniżej przedstawiam najważniejsze zasady.

 1. Twórz własne unikalne opisy, które prezentują najważniejsze informacje o produkcie.
 2. Używaj słów kluczowych w naturalny i niewymuszony sposób.
 3. Zadbaj o odpowiednią długość opisów, tak aby nie były za krótkie.
 4. Dodaj odpowiednie tytuły i śródtytuły.

Tytuł powinien być oznaczony nagłówkiem H1 i powinien zawierać nie tylko nazwę, ale również markę, model i numer seryjny danego produktu. Śródtytuły oznaczone nagłówkiem H2, H3, H4 itd… informują wyszukiwarkę o ważności danych treści. Są również dobrym przerywnikiem oddzielającym dane sekcje.

Optymalizacja zdjęć

Zdjęcia w sklepie internetowym mogą nie tylko przedstawiać produkt i zachęcać do zakupu, mogą także posłużyć Ci jako narzędzie do pozycjonowania. Aby jednak tak się stało musisz pamiętać o pewnych regułach.

Po pierwsze staraj się tworzyć własne zdjęcia, które wyróżnią się na tle konkurencji. Odpowiednio przedstaw cały produkt i jego detale. Warto także pokazać jak dany przedmiot prezentuje się w użyciu.

Jak zoptymalizować zdjęcia pod SEO?

Musisz wiedzieć, że roboty Google nie widzą zawartości zdjęcia, dlatego tak istotne jest jej opisanie w odpowiedni sposób.

Jak to zrobić?

Zacznij od odpowiedniego podpisania zdjęcia. Nazwa pliku to miejsce, gdzie warto wykorzystać słowa kluczowe, bo to  właśnie z podpisu tworzony jest adres URL, widoczny dla użytkowników i robotów Google. Nazwę należy dobrać tak aby pasowała do zawartości zdjęcia, np. obroża-dla-psa. Unikaj natomiast automatycznie generowanych nazw jak: 266gh0hd.jpg i zbyt długich opisów. Zrezygnuj także z polskich liter i znaków specjalnych, a zamiast spacji wykorzystaj (-).

Następnym istotnym krokiem o którym nie możesz zapomnieć jest odpowiednia kompresja pliku i jego przeskalowanie, tak aby jego rozmiar nie zaburzał szybkości ładowania się strony. Kompresja obrazu ma na celu jego zmniejszenie bez utraty jakości. Możesz to zrobić na własną rękę wykorzystując narzędzia takie jak Photoshop, czy darmowy program Gimp. Możesz także skorzystać z opcji dostępnych w Internecie. Jedną z nich jest strona link.

Jak kompresować pliki za pomocą programu Gimp?

Popularnym błędem jest wgrywanie nie przeskalowanego zdjęcia. Fotografia powinna mieć taki rozmiar jaki ma się ładować na stronie. Nie potrzebne jest wygrywanie obrazka, który ma wielkość 1500 x 1500 px, gdy będzie on i tak wyświetlany jako mały.  Stracisz tylko na szybkości ładowania się strony. Należy taki obrazek przeskalować do wielkości 150 x 150 px.

Tak gotowe zdjęcie możesz wgrać na stronę. Na tym jednak Twoje działania się nie kończą.

Dodanie atrybutów alt i title do grafiki

Atrybuty alt i title to opisy potrzebne dla robotów przeglądarki, aby te wiedziały co znajduje się na grafice. Są to opisy widoczne również wtedy, kiedy Twoje zdjęcia nie wgrywają się poprawnie na stronie. Atrybut alt, to po prostu alternatywny tekst, opisujący co znajduje się na zdjęciu. Jest on znacznie ważniejszy. Title natomiast to nic innego jak tytuł obrazka. Jest on widoczny po najechaniu kursorem na grafikę. Staraj się nie powielać treści opisów i nie przesadzać z wykorzystaniem słów kluczowych. Opisy powinny być przede wszystkim naturalne i odpowiadać zawartości jaką przedstawia zdjęcie.

Kod obrazka zawierający alt i title powinien wyglądać w wersji podstawowej tak:<img src="nazwa-pliku.jpg" alt="opis tego, co znajduje się na obrazku" title="tytuł obrazka"/>

Istotne jest także, abyś zwrócił uwagę na tekst pojawiający się wokół obrazka. W tym przypadku będzie to sam opis produktu. Zadbaj o to, aby pojawiły się w nim słowa kluczowe. Więcej na temat tworzenia opisu produktów przeczytasz tutaj link.

Wszystkie te czynności opisane powyżej, zwiększają Twoje szanse na pojawienia się w wyszukiwarce Google Images. Może to generować ruch na Twoją stronę, bo jak wiemy coraz więcej osób wyszukuje interesujące je rzeczy za pomocą obrazu. Sprawdza się to zwłaszcza w e-commerce.

Optymalizacja obrazów pod pozycjonowanie - infografika

Mapy XML

To co jeszcze możesz zrobić od strony technicznej, aby Twój sklep pozycjonował się lepiej to zgłoszenie w Google mapy XML i jej aktualizowanie. W przypadku rozbudowanych stron sklepów internetowych jest to bardzo istotne - usprawnia pracę robotom crawlującym (odwiedzającym i analizującym strukturę strony). Ponadto dzięki odpowiednio skonstruowanym mapom XML możesz sprawniej analizować, które zasoby są indeksowane przez Google. Zadbaj więc o to, aby zgłosić aktualną mapę witryny w formacie XML w panelu Narzędzi dla webmasterów Google.

Jeżeli Twoja strona zawiera dużo obrazów warto stworzyć dla nich dodatkową sitemapę, zawierającą adresy URL plików graficznych. Taka praktyka wspomoże proces indeksowania witryny i zwiększy dostępność obrazów dla robotów wyszukiwarki. Jeżeli nie posiadasz większej ilości zdjęć możesz spokojnie dodać je do standardowej mapy XML.

Linki wewnętrzne i zewnętrzne

Strategia link buildingu to bardzo ważny element, o którym koniecznie musisz pamiętać, jeśli planujesz pozycjonowanie stron samemu. Odpowiednie umieszczenie linków wewnętrznych i zewnętrznych potrafi znacznie podnieść pozycję witryny w wyszukiwarce. Jest jednak i druga strona medalu, bowiem używanie nieodpowiednich technik, których nie toleruje Google może przynieść Ci więcej szkody niż pożytku. Przyjrzyjmy się więc jakie metody najlepiej stosować, a jakich unikać.


Jeśli chodzi Ci po głowie myśl, że im więcej linków zdobędziesz, tym lepiej jesteś w błędzie. Owszem kiedyś takie działania zdawały egzamin, obecnie jednak liczy się jakość linków, a tę Google może weryfikować.

Podstawowy podział linków to ten na linki wewnętrzne i zewnętrzne.

Linki wewnętrzne to odnośniki, które odsyłają do innej podstrony tego samego serwisu. Możesz wykorzystać je np. pisząc artykuł na blogu i dodając linki do Twoich produktów, które będą prezentować omawiane przykłady.

Linki zewnętrzne natomiast to takie, które przenoszą użytkownika do innej strony. Takie linki dzielą się na naturalne i nienaturalne. Linki naturalne to takie, które ktoś wstawia bezinteresownie. Możesz na nie liczyć, jeżeli tworzysz ciekawe treści, sprzedajesz towar dobrej jakości i ogólnie taki który cieszy się uznaniem. Jest to nic innego jak polecenie Twojego sklepu. Linki nienaturalne natomiast, to inaczej spamerskie działania, typu: korzystanie z automatów do generowania linków, umieszczanie dużej ilości linków, ale na serwisach o niskiej jakości.

Linki zewnętrzne możesz pozyskiwać, dzięki artykułom sponsorowanym. Zanim jednak się na to zdecydujesz warto sprawdzić tzw. Page Authority danej witryny. Page Authority jest to wskaźnik mierzony w skali od 1 do 100, który określa autorytet danej strony. Wyliczany jest na podstawie jakości linków przychodzących i miejsca w którym znajdują się odsyłacze. Działa tu prosta zasada, im więcej jakościowych stron linkuje do danej domeny, tym większy ma ona autorytet. Teraz rozumiesz już dlaczego tak istotne jest zdobywanie dobrych jakościowo linków zewnętrznych. Witrynom, które mają wysoki Page Authority łatwiej jest zdobyć zaufanie Google i wyświetlać się na wysokich pozycjach. Jednak im wyższy wynik danej strony, tym ciężej jest zdobyć na niej link.

Page Authority strony możesz sprawdzić tutaj link.

W budowaniu profilu linków zewnętrznych bardzo ważna jest dywersyfikacja. Warto więc zadbać o różnorodność linkujących do Ciebie stron, co w oczach Google będzie wyglądać bardziej naturalnie. Pamiętając przy tym jednak o zbliżonej tematyce stron - nie ma sensu umieszczanie linku do sklepu z zabawkami na serwisie o wędkarstwie. Może skrajny przypadek, ale wiesz o co chodzi ;) Pisząc o dywersyfikacji nie mam na myśli umieszczania linków tylko na różnych stronach, ważny jest także sam profil linków. Ważne aby był on zróżnicowany, czyli nie tylko linki w bazie firm, czy na forach internetowych. Stosuj różne typy, pamiętaj także o mediach społecznościowych. Możesz także wprowadzić różnorodność w typie graficznym i tekstowym.

Kolejnym podziałem linków jest ten na linki dofollow i nofollow.

Czym się różnią?

Pojęcia dofollow i nofollow to atrybuty, które przypisywane są do linków. Dzięki nim roboty wyszukiwarki mogą je odpowiednio czytać. Jeżeli natrafią na link dofollow przejdą na stronę do której kieruje link. Nie zrobią tego w przypadku linku nofollow. Te są jednak bardzo pożądane, aby profil linków wyglądał na naturalny. Google bowiem źle patrzy na strony, które mają dużą liczbę linków dofollow i zerową nofollow.

Czym się różnią linki dofollow od linków nofollow

Skoro podział linków mamy za sobą przyjrzyjmy się jak możesz zdobywać wartościowe odnośniki.

 1. Pisz bloga - prowadząc sklep internetowy warto poświęcić trochę czasu na dzielenie się swoją wiedzą. Nie ma znaczenia czy sprzedajesz koparki, czy ubrania. Zawsze znajdzie się temat, który możesz przybliżyć swoim odbiorcom. Możesz tutaj użyć sztuczki, o której pisałam wcześniej, czyli umieszczać linki do wybranych produktów ze sklepu.
 2. Zainwestuj w artykuły sponsorowane na zaufanych stronach - mechanizm podobny, podziel się swoją wiedzą jednocześnie zyskując linki. Warto pomyśleć o współpracy z influencerami, którzy cieszą się zaufaniem swoim odbiorców.
 3. Wykorzystaj kanały social media - nie tylko zwiększają zasięg, ale także pozytywnie wpływają na profil linkowania. Rodzaj mediów społecznościowych dobierz do danej branży.
 4. Udzielaj się na serwisach tematycznych - udzielaj eksperckich rad, stań się pomocny, nie ograniczaj się tylko do linkowania, bo to może zrazić odbiorców.
 5. Wykorzystaj strony konferencji, targów i innych wydarzeń, w których Twoja firma bierze udział.
 6. Organizuj akcje promocyjne - sprzyja to rozsyłaniu linków i udostępnianiu ich przez samych użytkowników.
 7. Stwórz swój profil w katalogach firm.

Na co uważać i czego lepiej unikać.

 1. Zapomnij o automatach do generowania linków -  to działanie na skróty może jedynie wydłużyć proces pozycjonowania.
 2. Nie umieszczaj linków na serwisach o niskiej jakości i w niemoderowanych katalogach.
 3. Nie stosuj linków typu side wide, czyli pojawiających się na każdej podstronie na jednym serwisie.
 4. Nie stosuj linków z EMA (ang. exact match anchor-text), których tekst zakotwiczenia dokładnie odpowiada słowu kluczowemu.

Te działania mogą spowodować nałożenie kary na Twoją stronę, a nawet bana.

Wybór platformy sklepowej pod pozycjonowanie

Wybierając platformę sklepową dla swojego sklepu warto zwrócić uwagę, czy posiada ona najważniejsze funkcje wspierające pozycjonowanie. Trafna decyzja przełoży się na efektywniejsze SEO. Sklep internetowy zdobędzie wyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania.

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej technicznych aspektów warto upewnić się czy panel administracyjny ułatwia Ci:

- dodawanie znaczników meta dla sklepu, kategorii i każdego produktu
- formatowanie treści
- dodanie znacznika h1 w tytule produktu
- tworzenie opisów alternatywnych zdjęć
- generowanie przyjaznych adresów URL
- linkowanie wewnętrzne
- integrację z kanałami społecznościowymi
- dostępność pliku robots.txt
- tworzenie mapy XML

O certyfikacie SSL i szablonie RWD już nie wspomnę. Jak na początku zaznaczyłam są to rzeczy kluczowe dla każdego e-commerce nie tylko pod względem SEO. Sklep internetowy przyjazny użytkownikom i dbający o ich bezpieczeństwo musi mieć wdrożone oba te rozwiązania.

Jak tworzyć treści na stronę, wspierające pozycjonowanie?

Wiele osób prowadzących sklep zapomina o tym, że oprócz zdjęć treść też jest istotna. Podczas gdy opis kategorii i produktów to idealnie miejsce do działań SEO. Zacznij więc od pogrupowania swoich produktów w kategorie. Odpowiednio je nazwij wykorzystując słowa kluczowe, na które mają się pozycjonować. W opisach kategorii staraj się zawrzeć bardziej niszowe słowa kluczowe, tzw. frazy long tail. Są to często mniej oczywiste frazy, dłuższe i rzadziej wyszukiwane, ale łatwiejsze do opanowania i wybicia się na wyższe pozycje. Pamiętaj przy tym jednak, aby nie przesadzić, opis ma być przede wszystkim atrakcyjny dla czytelnika i zachęcić go do wejścia w daną zakładkę. Podobnie sytuacja ma się z opisami produktów. Więcej na temat ich tworzenia możesz przeczytać tutaj link.

Jak dobierać słowa kluczowe?

Zacznijmy od tego czym są “słowa  kluczowe”. Słowa kluczowe to frazy opisujące Twoje usługi. Ich celem jest ułatwienie odbiorcom znalezienie Twoich produktów. Najlepsze słowa kluczowe to takie, które są wpisywane przez Twoich odbiorców. Zanim przystąpisz więc do jakichkolwiek działań contentowych na swojej stronie powinieneś spędzić sporo czasu na szukaniu odpowiednich słów kluczowych. Co więcej warto stworzyć osobną bazę dla strony głównej, kategorii i stron produktowych. Być może zdziwię Cię stwierdzeniem, że wcale nie jest najlepiej pozycjonować się na słowa kluczowe popularne w Twojej branży. Często jest to przepalanie budżetu i strzał w kolano, gdyż nie możesz konkurować np. z wielką korporacją, czy sieciówką, która na pozycjonowanie przeznacza sporą sumę pieniędzy. Prowadząc mały, czy średni biznes warto poszukać swojej szansy pozycjonując się na frazy "long tail" – sprawdź to na przykładzie. Zobacz, jak pozycjonować sklep z obuwiem i na jakie frazy się zdecydować. Kolejną prawdą, którą chcę obalić, to przywiązywanie uwagi do generowanego na stronę ruchu. Nie on jest najważniejszy. Najbardziej istotnym czynnikiem będzie u Ciebie sprzedaż. To na niej warto się skupić.

Jak pozycjonować sklep z obuwiem i jakie frazy wybrać? Przykładowo jeżeli sprzedajesz obuwie sportowe próbując wypozycjonować się na frazę “buty sportowe” masz małe szanse, bo konkurencja jest zwyczajnie za duża. Natomiast wybierając słowa kluczowe “buty nike Pegasus” masz większe szanse. Dodatkowo tym sposobem trafiasz do klienta, który wie dokładnie czego szuka i który jest na końcu ścieżki zakupowej.

Sam zobacz jaka jest różnica:

Fraza "buty sportowe"

Fraza "buty nike Pegasus"

Jak zatem znaleźć słowa kluczowe?

Jedną z prostych metod jest podpatrzenie konkurencji. Często ktoś kto jest na rynku dłużej od nas wie co robi. Warto więc skorzystać i sprawdzić co robią bardziej doświadczeni koledzy. Drugą z opcji jest zapytanie wujka Google. Wpisując jedną frazę kluczową na dole strony pokażą nam się inne propozycje.

Podpowiedzi od Google

Możesz także skorzystać z narzędzi:
Planer słów kluczowych Google Ads
Ubersuggest link
KeywordTool link.

Dodatkowo warto wykorzystać fora internetowe, gdzie zaglądają Twoi odbiorcy. Może to być istna kopalnia słów kluczowych. Dobrym pomysłem jest też śledzenie aktualnych trendów, w czym może pomóc Ci narzędzie Google Trends.
Innym narzędziem do szukania słów kluczowych, a także sprawdzania swojej pozycji w wynikach wyszukiwania jest SE Ranking. Dzięki niemu możesz sprawdzić także pozycje swojej konkurencji. Narzędzie to jest płatne, ale warto skorzystać chociażby z darmowego okresu próbnego.

Blog w sklepie internetowym, a pozycjonowanie

Kategorie i opisy produktów to jedna część działań contentowych. Obok tego jest jeszcze blog, który idealnie uzupełni Twoje działania pozycjonerskie. Umiejętne dobieranie tematów i  pisanie postów może znacząco pomóc Ci w walce o top 10.

Dlaczego warto prowadzić bloga w sklepie internetowym?

 1. Wspomniane pozycjonowanie - szczególnie istotne jeśli chodzi o frazy long tail, a także linkowanie wewnętrzne.
 2. Wirusowość - linki do postów możesz umieszczać także na kanałach social media, udzielając się na forach i grupach. Wartościowe treści chętnie udostępnią inni użytkownicy.
 3. Interakcja - możliwość komentowania przez klientów, czy publikowanie recenzji produktów buduje zaufanie i tworzy więź z odbiorcami. Dodatkowo zapis do Newslettera umożliwia Ci stały kontakt z lojalnymi klientami.
 4. Przewaga konkurencyjna - przekazując wiedzę i doświadczenie wyrabiasz sobie pozycję eksperta w danej dziedzinie. Ludzie cenią taką pomoc.
 5. Emocje - storytelling obecnie jest uważany za najlepszy sposób naturalnej reklamy produktu.
 6. Wizerunek marki - tworząc dobrej jakości treść budujesz wizerunek swojej marki. To z kolei skutkuje dotarciem do klientów zanim wejdą oni na ścieżkę zakupu. Jeżeli będziesz rozpoznawalny to właśnie Twój sklep wybiorą, gdy będzie im potrzebny dany produkt.

Jak widzisz plusów prowadzenia bloga jest wiele, zanim jednak zdecydujesz się włączyć to narzędzie do swojej strategii musisz zastanowić się czy znajdziesz na to czas. Nie wystarczy bowiem założyć bloga, trzeba go jeszcze systematycznie prowadzić, a to może okazać się problemem. Kolejną rzeczą jaką musisz rozważyć to tematy wpisów. Sprawdź czy masz odpowiednią ilość pomysłów. Z tym jednak mogę Ci pomóc.

Pomysły na wpisy na blogu:
recenzje produktów - bardzo cenione przez klientów. Możesz pisać je sam, lub poprosić eksperta w danej dziedzinie o wypowiedź. Możesz uzupełnić wpis o dodatkowy materiał fotograficzny lub wideo.

trendy - opisanie obecnej mody świetnie sprawdzi się w branżach beauty, fashion i decor. Nie musisz jednak zamykać się na tę opcję będąc w innej branży. Możesz zastąpić je aktualnościami, jeżeli np. sprzedajesz materiały budowlane.

poradniki - bardzo często każdy z nas szuka podpowiedzi, a tym bardziej kiedy nie wie czy coś kupić. Lubimy ten zewnętrzny głos, który utwierdzi nas w przekonaniu, że dokonujemy dobrego wyboru.

historia firmy - idealny wpis na początek, pozwala poznać ludzki wymiar Twojego biznesu. Kupując przez Internet dalej lubimy wiedzieć, że za tym wszystkim stoi człowiek.

odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania tzw. FAQ - dobrze zawrzeć tutaj odpowiedzi na zapytania, które są najczęściej zadawane przez klientów. Oszczędzi to ich jak i Twój czas. Nie będziesz musiał już odpisywać każdemu z osobna.

słownik pojęć danej branży - często przydatny w branżach gdzie obowiązuje nierozpowszechnione nazewnictwo, a produkty kupuje zwykły człowiek spoza branżowego światka.

treści Real Time marketing - czyli takie które odnoszą się do wydarzeń w danej chwili, np. premiery nowego, głośnego filmu, albo nadchodzącego święta. Możesz wykorzystać popularność tych fraz, ale tylko wtedy gdy łączą się z Twoim asortymentem.

Powyższe propozycje to tylko część pomysłów jakie możesz wykorzystać tworząc materiały na bloga. Pole do manewru jest ogromne, pamiętaj jednak zawsze, aby mieć na uwadze potrzeby swojego czytelnika.

Monitorowanie efektów

Monitorowanie efektów swoich działań jest równie ważne jak one same. Śledząc postępy, analizując i wyciągając wnioski jesteś w stanie skutecznie poprawiać swoje działania i polepszać wyniki. Analityka dla sklepu internetowego to temat na odrębny artykuł, jednak chcę Ci przybliżyć najbardziej podstawowe funkcje dzięki, którym będziesz obserwować zmiany po wdrożeniu działań SEO. Najbardziej popularnym narzędziem jest Google Analytics. Wszechstronność danych jakie możemy wyciągnąć dzięki niemu powoduje, że właściciele sklepów to najczęściej po tę opcję sięgają. Zobacz więc gdzie szukać potrzebnych informacji.

Pierwszą rzeczą jaka pokaże Ci, że Twoje działania SEO przynoszą efekty będzie wzrost ruchu na stronę pochodzącego z organicznego wyszukiwania.

Widok Google Analytics


Jak jednak już Ci wspominałam sam ruch nie jest tak istotny. Ważniejsze są konwersje, czyli sprzedaż. A te możesz sprawdzić wchodząc w zakładkę Konwersje i klikając Najważniejsze ścieżki konwersji. Funkcja ta przedstawia interakcję między kanałami prowadzącą do konwersji. Natomiast jeśli chcesz sprawdzić podsumowanie roli poszczególnych kanałów przejdź do zakładki Konwersje wspomagane. Aby móc śledzić te wyniki musisz mieć odpowiednio ustawiony kod konwersji na stronie i wpisany cel w Google Analytics.

Ścieżki konwersji w Google Analytics


Są to bardzo podstawowe informacje, jakie powinieneś sprawdzać. Natomiast jeżeli interesuje Cię dokładna analiza słów kluczowych, które generują ruch zachęcam Cię do pracy z Google Search Console.

Podsumowanie

Pozycjonowanie sklepu internetowego samemu to często ciężka praca, która jednak prowadzona systematycznie i z głową potrafi przynieść ogromne korzyści. Zastanawiasz się, jak samemu pozycjonować sklep internetowy? Na rynku istnieje wiele narzędzi i poradników, które pozwolą Ci zadbać o wyższe pozycje w rankingu, nie tracąc nakładów finansowych na działania firmy zewnętrznej. Dokładnie wyjaśniają, od czego zacząć pozycjonowanie e-commerce, jak zoptymalizować stronę pod SEO i sprawiają, że pozycjonowanie samemu staje się prostsze. Często dzięki samodzielnym staraniom dodatkowo uczysz się i może okazać się, że robisz to nawet lepiej niż specjaliści. Najważniejsze jednak to nie tracić cierpliwości. Pozycjonowanie sklepu internetowego samemu jest bowiem czasochłonne, a wyniki przychodzą dopiero po pewnym okresie. Skorzystaj więc z moich wskazówek i nie poddawaj się. Pamiętaj, że jeśli w przyszłości będziesz mieć wątpliwości, jak zacząć pozycjonowanie sklepu internetowego i jak prowadzić działania pozycjonujące, to w każdej chwili możesz wrócić do artykułu Pozycjonowanie sklepu internetowego – poradnik jak samemu zadbać o SEO w e-sklepie.


Do zobaczenia na pierwszej stronie!

Wiadomość wysłana!

Odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu 24 godzin.

Formularz kontaktowy

Jeżeli chcesz stworzyć najpiękniejszy i najszybszy sklep internetowy na rynku, zrób to z moim zespołem. Nie czekaj. Napisz do mnie.